Sıkça sorulan sorular

1. KİMLER BAŞVURABİLİR?

Üniversitelerin örgün öğrenim veren herhangi bir lisans programından mezun veya 2. Aşama başvuru tarihinden önce mezun olabilecek ve üniversitelerin herhangi bir yüksek lisans veya doktora programına kayıtlı öğrenci veya mezun kişiler  aşağıda belirtilen şartları taşımaları halinde başvurabilecektir;

• Örgün öğrenim veren üniversitelerin herhangi bir lisans programından bir yıl içinde mezun olabilecek durumdaki öğrenci, 

• yüksek lisans veya doktora öğrencisi ya da lisans, yüksek lisans veya doktora derecelerinden birini ön başvuru tarihinden en çok on yıl önce almış kişiler,

• Daha önce Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teknogirişim Sermayesi Desteği ya da TÜBİTAK 1512 Programı 2. Aşaması kapsamında sermaye desteği almamış olmak,

• Başvuru tarihi itibariyle herhangi bir işletmenin ortaklık yapısında yer almamak.


2. AÇIK ÖĞRETİM FAKÜLTESİ MEZUNLARI BAŞVURABİLİR Mİ?

Hayır, başvuramaz.


3. YÜKSEK LİSANS / DOKTORA MEZUNİYETİ YA DA ÖĞRENCİLİĞİ İÇİN HERHANGİ BİR KISITLAMA VAR MIDIR? (TEZLİ, TEZSİZ, İKİNCİ ÖĞRETİM, VB...)

Hayır, herhangi bir kısıtlama yoktur, herhangi bir lisans üstü program öğrencisi ya da mezununun başvuru (diğer şartarı yerine getirmek koşuluyla) kabul edilmektedir.


4. ŞİRKET ORTAĞI OLAN KİŞİLER PROGRAMA BAŞVURABİLİR Mİ?

Hayır, başvuramaz. Başvuru yapılan tarihte herhangi bir şirketin ortaklık yapısında olan kişiler programa başvuramaz. Başvuru öncesi şirket ortaklık yapısından ayrılması durumunda başvuru yapılabilir.


5. DAHA ÖNCE BİR ŞİRKETTE ORTAKTIM AMA ŞU ANDA DEĞİLİM, BAŞVURABİLİR MİYİM?

Evet, başvuru tarihi itibariyle ortaklığınızın olmaması yeterlidir.


6. PROJE AYNI OLSA BİLE 1. AŞAMA VE 2. AŞAMA BAŞVURU SAHİPLERİ AYNI OLMAK ZORUNDA MI? YOKSA EKİP İÇERİSİNDEN (ŞİRKET ORTAĞI OLMAYAN) BİR BAŞKA KİŞİNİN ADINA 2. AŞAMAYA BAŞVURU YAPILABİLİR Mİ?

Evet, aynı proje ile iki aşama devam ediyor. İlk aşama iş fikri başvurusu ve değerlendirmesi, ikinci aşama iş planının başvurusu ve değerlendirilmesi şeklindedir. Başvuru sahibi de her iki aşamada aynı kişi olmalıdır.


7. AYNI ÇAĞRI DÖNEMİNDE BİRDEN FAZLA İŞ FİKRİ İLE BAŞVURU YAPILABİLİR Mİ?

Hayır, yapılamaz. Aynı çağrı döneminde tek bir iş fikri ile başvuru yapılabilir.


8. AYNI ÇAĞRI DÖNEMİNDE AYNI İŞ FİKRİ İLE BİRDEN ÇOK UYGULAYICI KURULUŞA BAŞVURU YAPILABİLİR Mİ?

Başvuru aşamasında birden çok uygulayıcı kuruluşa başvuru yapılabilir evet ama ön başvurular açıklandıktan sonra bir tanesini seçip ona devam etmelisiniz.


9. EĞİTİMLER TOPLU OLARAK MI VERİLECEK? NE KADAR SÜRECEK?


10. İŞ FİKRİ KONULARINDA SINIRLAMA VAR MIDIR?

Hayır, yoktur. Programa her alandan teknoloji odaklı yenilikçi iş fikirleri sunulabilir.