TÜBİTAK MARMARA TEKNOKENT

 Türkiye’nin ilk teknokentiyiz.

 Teknoloji Serbest Bölgesi’ne sahip DÜNYANIN İLK ve TEK teknokentiyiz.

 20 yılı aşkın süredir girişimcilere TÜBİTAK çatısı altında destek vermekteyiz.

 120 girişimciye daha kaliteli hizmet verebileceğimiz akıllı  Ar-Ge ve Kuluçka binamız hizmete başlamıştır.


1. İMKANLARIMIZ

TÜBİTAK Gebze Kampüsünde yer alan TÜBİTAK Marmara Teknokent sanayinin merkezinde yer almaktadır.

 Bölgemizde, TÜBİTAK bünyesinde MAM ve BİLGEM Başkanlıkları altında 15 adet enstitü bulunmaktadır.

 TÜBİTAK Marmara Teknokent olarak, bölgemizde bulunan tüm TÜBİTAK enstitüleri ile gerek fiziksel gerekse de teknolojik bilgi paylaşımı noktasında aktif işbirliklerimiz bulunmaktadır. 

 Girişimciler, bu enstitülerde görev yapan uzmanlar kanalıyla projelerinde ihtiyaç duydukları teknik desteği alabilmektedirler.

TÜBİTAK Marmara Teknokent’te girişimcilerimize, teknik destek vermek ve  kurumsallaşma, pazarlama, finansal desteklere ulaşma konularında da uzman danışman portföyümüz ile hizmet verilmektedir.


2. FAALİYETLERİMİZ

A. GİRİŞİMCİLİK KAMPLARIMIZ

TÜBİTAK Marmara Teknokent olarak, her yıl Eylül ayında girişimcilik kampları düzenlenmektedir. Son iki yıldır niş bir alana odaklanarak Kadın Girişimcilik kampları hayata geçirilmiştir. Bu kamplarda bugüne kadar 2.500’den fazla başvuru alınmış olup 120 girişimciye eğitim verilmiş, girişimci fikirlerin hayata geçirilmesi sağlanmıştır. 


B.DEMODAY 

TÜBİTAK Marmara Teknokent’in öncülüğünde ve Doğu Marmara Kalkınma Ajansı desteği ile; Kocaeli Sanayi Odası, Gebze Ticaret Odası, Kocaeli Ticaret Odası, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası, Bolu Ticaret ve Sanayi Odası, Düzce Ticaret ve Sanayi Odası, Yalova Ticaret ve Sanayi Odası, KOSGEB, Kocaeli Teknokent, GOSB Teknopark, Sakarya Teknokent, Düzce Teknopark, Bolu Teknokent, Kocaeli Üniversitesi TTO, Gebze Teknik Ünv. TTO, Adap TTO’nun iş birliği ile DEMODAY gerçekleştirilmiştir. DEMODAY ile şimdiye kadar 243 girişimci ile 132 yatırımcı buluşması gerçekleştirilmiştir. 


C. AR-GE – SANAYİ – AKADEMİ BULUŞMASI (ASA)

TÜBİTAK Marmara Teknokent, Türkiye çapında Üniversite - Sanayi İşbirliğini gerçekleştirmek üzere “Ar-Ge, Sanayi ve Akademi Buluşması” gerçekleştirilmektedir. 

Nisan 2016’da Gaziantep’te ilki gerçekleştirilen Ar-Ge – Sanayi  -Akademi Buluşmasında 12 teknoparktan 55 girişimci ile 46 yatırımcı – sanayici bir araya getirilmiştir. 

Eylül 2016’da Kayseri’de gerçekleştirilen 2.Ar-Ge – Sanayi – Akademi Buluşmasında ise 23 teknoparktan 172 girişimci ile 90 yatırımcı – sanayici biraraya getirilmiştir. 


D.KAHVE GÜNÜ  

Kahve Günü etkinliğimizde, yakın çevre ve diğer illerde bulunan teknopark firmalarıyla girişimcilerin buluşması ve firmaların faaliyetleri konusunda farkındalığın ve işbirliklerinin arttırılması amaçlanmaktadır. 2015 - 2016 yıllarında toplamda 11 etkinlik düzenlenmiş olup, 4 farklı teknokentten 160 Ar-Ge Firması ve 600 katılımcı/girişimciyle etkinlik gerçekleştirilmiştir. 


E.HİSER YAZILIM KÜMELENMESİ  

T.C. Ekonomi Bakanlığı tarafından hizmet sektörüne verilen destekler kapsamında, 3 farklı teknokentten 27 firma ile Türkiye’deki ilk IT-Kümelenme projesi hayata geçirilmiştir.  TÜBİTAK Marmara Teknokent öncülüğünde firmaların ulusal ve uluslararası pazarda rekabet avantajı sağlayabilmelerine yönelik proje kapsamındaki gerekli çalışmalar başlatılmış ve aktif bir şekilde sürdürülmektedir. 


F. YURTDIŞI TEMSİLCİLİKLERİMİZ

TÜBİTAK Marmara Teknokent olarak, yurtdışındaki New York, Viyana, Buones Aires ve Tokyo'da temsilciliklerimiz 2015 yılında faaliyete geçirilmiştir. 

Ayrıca Türkiye’nin ilk yurtdışı organize sanayi bölgesi olma özelliği taşıyan Chicago Türk Ticaret Merkezi 2016 yılında açılmıştır. Türk Ticaret Merkezi bünyesinde 1.000 m2’lik Kuluçka Merkezi genç girişimcilerin Amerika pazarına açılmaları için hizmetine sunulmuştur.  


G. ULUSAL VE ULUSLARARASI PROJLERİMİZ 

TÜBİTAK Marmara Teknokent bünyesinde oluşturulan Proje Koordinasyon Ekibimiz ile birlikte gerek ulusal gerekse de uluslararası projeler üretilerek ülkemize katkı sağlanmaktadır. 

 Horizon 2020 SME programı kapsamında 14 proje teklifi sunulmuştur. Ayrıca Teknoloji Transfer Akademisi oluşturmak üzere, 24 ulusal ve uluslararası ortaklı proje teklifi sunulmuştur.

 Kalkınma Ajansına, Serbest Bölge Kullanıcıları Derneği ile birlikte "Yazılım Mükemmeliyet Merkezi" projesi sunulmuş ve yazılım firmalarına alt yapı desteği sağlaması planlanmıştır. 

 Medicana Hastaneleri - Ct Pharma ve TÜBİTAK Gen ve Bioteknoloji Enstitüsü ortaklığı ile "Kanser Tanımlama ve Kişiye Özgü Tedavi Merkezi" kurulması projesi hayata geçirilmiştir.

 Ülkemizde bulunan yurtdışı temsilcilikler kanalıyla Amerika Birleşik Devletleri, Viena, Avusturya, Arjantin, Japonya, Peru, Birleşik Aarp Emirlikleri, Estonya, Belçika, Suudi Arabistan ve Sudan ülkelerinden gelen girişimcilerle, teknopark bünyesindeki firmalarımız eşleştirilmiş ve pek çok startup firmamız yurtdışındaki işbirliği görüşmeleri ortak girişime başlamıştır.

TÜBİTAK BİGGBEST projesinde yer almak için Marmara genç .. projesinde yer almak için … adresinden kayıt olmanı gerekmektedir.

Hayalinizi gerçeğe dönüştürmek için yanınızdayız.